Detta är icke-javascriptversionen av västtrafiks webbplats. För en bättre upplevelse slå på Javascript eller uppgradera din browser.

Tidtabellsskifte 19 juni

Den 19 juni byter vi tidtabeller i hela Västra Götalandsregionen. Då passar vi också på att göra förändringar i trafiken där det behövs. Här kan du se de största förändringarna.

För att se mindre förändringar, som till exempel mindre tidsjusteringar i tidtabell hänvisar vi dig till Reseplaneraren. Sök din resa i Reseplaneraren för att se hur din linje kör. 

  • Bohusexpresserna

    Det sker en del ändringar på Bohusexpresserna. Dessa ändringar kan påverka tidtabeller för trafik mot Torp från följande orter: Strömstad, Tanum, Sotenäs, Munkedal, Lysekil, Uddevalla, Trollhättan och Ljungskile. 

    Torp utvecklas till ett nav i Bohustrafiken, där stora delar av trafiken kommer att sammanstråla på gemensamma ankomst- och avgångstider. Syftet är att utveckla tydliga resesträckor och bytespunkter för att skapa så många resmöjligheter som möjligt.

    Frågor och svar om förändringarna på bohusexpresserna. 

    Linje 820 och 810, Uddevalla-Göteborg

    När det gäller bussresor mellan Uddevalla och Göteborg så gör vi en del förändringar. Efter dialog med Uddevalla kommun sätter vi in extra direktbussar för att skapa fler resmöjligheter när tåget inte går. Dialogen fortsätter även när vi sedan följer upp trafiken kontinuerligt.

    Nyheter på linje 820

    Vi har utvecklat tågtrafiken på Bohusbanan under flera år och utökat antalet turer successivt. Vi tror på Bohusbanan och vill utveckla den. Därför vill vi inte fortsätta köra buss parallellt med tågen.

    Vi kommer inte längre att köra linje 820 parallellt med tågen. Linje 820 kör endast en morgontur från Kampenhof och en eftermiddagstur från Göteborg, då tåget inte går. Efter dialog med Uddevalla kommun sätter vi även in den nya linje 810 för att skapa fler resmöjligheter när tåget inte går.

    Alternativ för dig som reser mellan Uddevalla och Göteborg:

    Västtågen mellan Uddevalla C och Göteborg C. Restid: ca 1 timme och 10 minuter

    Linje 820 mellan Kampenhof och Nils Ericsson Terminalen vid två tider då tåget inte går. Det innebär en morgontur från Kampenhof och en eftermiddagstur från Nils Ericsson Terminalen. Restid: ca 1 timma och 15 minuter

    Linje 860 från Kampenhof till Torp för byte till linje 841 mot Nils Ericsson Terminalen. Restid ca: 1 timma och 23 minuter  

    • Just nu har vi även en dialog med Uddevalla kommun om ytterligare direktbussar.

    • Nya linje 810 mellan Uddevalla och Göteborg, med fyra turer om dagen i varje riktning.

    821 Ljungskile-Uddevalla

    Turen kl. 05.35 blir anropsstyrd och körs bara om du ringt och beställt den via vår beställningscentral. Du kan betala med periodbiljett eller kontant. Det går inte att betala med kontoladdning. 

    Linje 841 Lysekil-Torp-Göteborg

    Linjen får ny tidtabell med fler avgångar, både tidiga och sena. Några avgångar går via Ljungskile. Avgångarna från Nils Ericson-terminalen senareläggs ca 10 minuter.

    Linje 860 Smögen/Kungshamn-Torp-Uddevalla-Trollhättan

    Linjen får ny tidtabell. Avgångar från Smögen/Kungshamn senareläggs ca 5 minuter och avgångar mot Kungshamn/Smögen ca 15 minuter. 

    Linje 871 Strömstad-Tanum-Torp

    Linjen får ny tidtabell. Första avgång kl 05.20, sedan varannan timme till kl 17.20 (ungefär mittemellan tågavgångarna). Byte till linje 841 i Torp för fortsatt resa mot Göteborg eller Lysekil. Byte till linje 860 mot Uddevalla/Trollhättan respektive Kungshamn/Smögen. En annan nyhet på linje 871 är att den kommer att köra via Skee station.

    Buss Dalsland

    Sommartidtabell börjar gälla redan från den 13 juni för linjerna 710, 711, 712, 718, 721, 730, 740, 750, 751, 752, 755, 775 och 780.

    Båt 

    Båtlinje 847 Lysekil – Östersidan – Fiskebäckskil

    Justerad sommartidtabell för bättre passning till busslinje 845. Tidiga morgonavgångar på lördagar dras in pga litet antal resenärer. Första avgång från Östersidan blir kl 08.30. 

    Båtlinje 899 Strömstad-Koster

    Sommartidtabell börjar gälla redan från den 13 juni, vilket innebär utökade resmöjligheter anpassat till stor efterfrågan. 

  • Buss

    Linje 16X Centralstationen – Lindholmen

    Under sommarveckorna 25-26 och 32-33 kör linje 16X var 10:e minut i båda riktningarna mån-fre mellan cirka kl 06.45 och 09.15 på morgonen samt mellan cirka kl 14.30 och 17.30 på eftermiddagen. 

    Linje 13 Saltholmen - Centralstationen 

    Under sommaren kör linje 13 endast vissa turer på morgonen från Saltholmen till Centralstationen. Sök din resa i Reseplaneraren för att se när linjen kör. 

    Linje 55 Johanneberg – Lindholmen

    Linje 55 går inte under sommaren. Linjen slutar köra från och med den 18/6 och börjar igen den 22/8.

    Linje 128 Centralstationen – Arendal – Sörred

    Linje 128 tar sommarledigt mellan 18 juli och 12 augusti, vilket är en vecka kortare än tidigare år. 

    Svart Express Amhult – City – Vallhamra

    Svart Express kör en gång i kvarten under rusningstid mellan 8 juli och 12 augusti, vilket är en vecka kortare än tidigare år. 

    Lila Express Mölnlycke - Amhult 

    Linjen kör en gång i halvtimmen mån-fre kl 09.00-14.00 efter anpassning till antal resenärer. 

    Svart Express Amhult – City – Vallhamra

    Linjen stannar även på hållplats Munkebäcksmotet i båda riktningarna. Det innebär bättre bytesmöjligheter till Lerumsnabben/Gråbosnabben och Alingsåspendeln samt snabbare resor till Östra Sjukhuset från Lerum och Alingsås. 

    Grön Express Kungälv -Mölnlycke 

    Vintertidtabellen gäller till och med vecka 25 (två veckor längre än vanligt) och startar vecka 33. Det är många som reser med oss under dessa veckor. Ordinarie tidtabell innebär fler resmöjligheter och bättre plats ombord. 

    Blå Express Gråbo/Stenared – Kullavik/Särö 

    Linjen kör oftare mån-fre cirka kl 07.00-08.00 samt cirka kl. 15.30 -16.30 under veckorna 25-33 jämfört med föregående sommar. Linjen får också en ny avgång från Centralstationen mån-fre kl 05.17 till Gråbo samt från Kullaviks hamn lör-sön kl 05.47 till Gråbo via Stenared. Bättre bytesmöjlighet till linje 720 vid Särögården. 

    Röd Express Önneröd – Lilla Varholmen

    Linjen kör samma väg i båda riktningarna mellan Landvetter Resecentrum och Önnered enligt en ny tidtabell.

    Båt

    Linje 281 och 283 Stenpiren - Södra skärgården

    Varje dag under sommaren startar en tur vid Stenpiren och kör via Saltholmen ut till södra skärgården.

    Från Stenpiren till Vrångö:

    Hållplats

    mån-sön

    Stenpiren

    10:50

    Saltholmen

    11:30

    Köpstadsö

    11:45

    Styrsö Bratten

    11:52

    Styrsö Skäret

    12:03

    Donsö

    12:08

    Kårholmen

    12:14

    Vrångö

    12:25

    Från Vrångö till Stenpiren:

    Hållplats

    mån-fre

    lör

    sön

    Vrångö

    15:35

    16:35

    16:05

    Kårholmen

    15:43

    -

    16:13

    Donsö

    15:53

    16:50

    16:23

    Styrsö Skäret

    15:56

    16.53

    16:26

    Styrsö Bratten

    -

    -

    16:40

    Köpstadsö

    -

    -

    16:45

    Saltholmen

    16:21

    17:18

    17:02

    Stenpiren

    17:01

    17:58

    17:42

    I tabellen ovan finns endast de turer som går hela vägen från Stenpiren till Vrångö på förmiddagen och från Vrångö till Stenpiren på eftermiddagen. Det finns fler turer från Stenpiren till skärgården, se Reseplaneraren eller tidtabeller. 

    Linje 283 Saltholmen – Asperö – Brännö Rödsten

    Ny avgång sätts in mån-fre kl 11.00 från Saltholmen tur och retur under sommartidtabell, veckorna 25-33. Det innebär att fler kan åka och njuta av sol och salta bad.

    Linje 286 Älvsnabbare

    Fler och tätare avgångar mån-fre kl 07.03-09.17 under veckorna 32-33 på grund av att många reser. 

  • Buss Kungsbacka

    Linje 720 Kullavik – Särö – Kungsbacka station 

    Linje 720 får ny tidtabell för att bättre passa byten vid Särögården (Blå Express) och Kungsbacka Station (Västtågen). Morgonavgången vänder mån-fre i Kullaviks hamn (tidigare i Snipen). Resande mellan hamnen och Snipen hänvisas till Blå Express. 

    Linje 745 Fjärås – Åsa – Frillesås - Idala

    Avgång kl 17.25 från Frillesås skola till Idala ersätts under veckorna 27-31 av en ny avgång kl 15.55. OBS! Ny tid. 

    Linje 748 Kyrkobyn – Breared – Landa – Kläppa - Åsa

    Avgång kl 06.42 från Kyrkobyn till Åsa station är inställd under veckorna 27-31. Avgång kl 16.52 från Åsaskolan till Kyrkobyn ersätts av en ny avgång kl 19.52 under veckorna 27-31. OBS! Ny tid. 

    Buss Lerum och Gråbo

    Frågor och svar om trafikförändringarna i Lerum och Gråbo. 

    Orange Express

    Linjen läggs ner och ersätts av nya Gråbosnabben, se nedan. Syftet är att skapa en ny attraktiv, snabb förbindelse från Sjövik och Gråbo till Göteborg och säkerställa bra framkomlighet och punktlighet.

    Karta över Orange Express, Gråbosnabben och linje 527.

    Gråbosnabben Brobacka – Sjövik – Gråbo – Göteborg

    Linjen kör från Sjövik till Gråbo samma väg som Orange Express kört. Efter Gråbo stannar Gråbosnabben vid hållplatserna Hjällsnäsvägen, Stenkullen industriområde, Stilletorpsvägen, Hede Äng (ny hållplats), Munkebäcksmotet, Svingeln och Nils Ericson terminalen. 

    Gråbosnabben avgår en gång i kvarten morgon och eftermiddag mån-fre höst/vinter/vår (sommartidtabell gäller 19 juni-12 augusti) då tidtabellen anpassats till antalet resenärer.  Linjen körs även lör- och söndag c:a kl. 10:00-18:00 var 60 min. 

    Gråbosnabben ger en bra förbindelse till Östra Sjukhuset med byte vid Munkebäcksmotet till Svart Express eller linje 514 mot Östra Sjukhuset. resan blir snabbare mellan Gråbo och Svingeln. Vid Svingeln finns också bra nya bytesmöjligheter.

    Förändringen berör också dig som bor i Lekstorpsområdet, vi hänvisar dig till Gråbosnabbens hållplats Hjällsnäsvägen. Resenärer mellan Gråbo och Hjällbo hänvisas till Blå Express.

    Karta över Orange Express, Gråbosnabben och linje 527.

    Lerumsnabben 

    Ny snabb förbindelse till Ingared via bland annat Kyrkmossen och Nääs Fabriker enligt följande:

    Linjen kör som idag från Nils Ericson Terminanalen via hållplatserna Svingeln, Munkebäcksmotet, Hulan centrum och Ekebacken till Almekärrs centrum och därifrån vidare till två nya hållplatserna Hedlunds Backe och Kastenhof, båda belägna på Södra Långvägen. Därefter via E20 till Floda Portar, Kyrkmossen, Lilla Nääs, Nääs Fabriker, Sandudden, Tollered skog, Högelid, Kärrbogärdevägen till Ingared och omvänt. 

    Linjen körs endast mån-fre morgon och eftermiddag och stannar bara vid ovanstående hållplatser. Hållplats Lerum station dras in. Res via hållplatsen Hedlunds backe, som ligger på andra sidan järnvägen, istället. 

    Karta över Lerumsnabben och linje 533.

    Linje 525 Sjövik – Gråbo – Lerum

    Tidtabellen anpassas för byten till/från Västtågen i Lerum, avgångar minst en gång i timmen alla dagar. 
    Kör alltid mellan Lerum och Gråbo, men bara till Sjövik när Gråbosnabben inte gör det och även mån-fre morgon och eftermiddag (vintertidtabell) för skolornas skull. 

    De flesta avgångarna mån-fre, fram till kl 18.00, kör i båda riktningarna via hållplatserna Tollestorpsvägen, Plåtvägen och Elvägen istället för hållplatserna Stenkullens industriområde och Stillestorpsvägen.

    Linje 526 Aggetorp – Gråbo

    Linjen delas upp i två linjer, 526 Aggetorp – Gråbo och 527 Tolsjöhult - Gråbo, för att förenkla linjesträckningen. 

    Linje 526 kör samma väg i båda riktningarna. Antalet förbeställda avgångar utökas till två avgångar på söndagar samt fler avgångar under sommaren. 

    Vissa förbeställda avgångar körs enbart om någon beställt dem i förväg.

    Karta över linje 526 och 527.

    Linje 527 Tolsjöhult – Gråbo

    Linjen delas upp i två linjer, 526 Aggetorp – Gråbo och 527 Tolsjöhult - Gråbo, för att förenkla linjesträckningen.

    Linje 527 kör från Gråbo till Tolsjöhult via Stannums by men mot Gråbo via Skepplaskogsvägen. Antalet förbeställda avgångar utökas till två avgångar på söndagar och fler avgångar sätts in under sommaren. 

    Vissa förbeställda avgångar körs enbart om någon beställt dem i förväg. 

    Karta över linje 526 och 527.

    Linje 530 Öxeryd – Hulan – Lerum station

    Tidtabellen anpassas för byten till/från Västtågen i Aspen. Linjen får förbeställda avgångar lör-sön varannan timme på hela linjesträckningen. Alla avgångar kör samma väg till Häckenvägen.

    Vissa förbeställda avgångar körs enbart om någon beställt dem i förväg. 

    Linje 531 Floda – Ryggebol – Hallsås – Lerum

    Tidtabellen anpassas för byten till/från Västtågen i Lerum.

    Linje 531 mot Lerum kör inte via Hallsås efter kl 13:00 och resten av dagen för att hinna till tåganslutning i Lerum. Linje 537 mot Lerum kör då via Hallsås istället.

    Linje 531 mot Floda kör inte via Hallsås före kl. 12:00 för att kunna invänta tåganslutning i Lerum. Linje 537 mot Floda kör då istället via Hallsås. 

    Linje 533 Floda station – Tollered – Floda station

    Linjen vänder i Tollered. Sträckan Tollered (Nääs Fabriker) – Ingared ersätts av Lerumsnabben. 

    Tidtabellen är anpassad för byten till/från Västtågen från Floda till Göteborg. Linjen avgår en gång i timmen mån-fre förmiddag. Nattavgången på fre-lör förblir oförändrad.

    Karta över Lerumsnabben och linje 533.

    Linje 536 Olofstorp – Häcksjöbäck – Lerum station

    Linje 539 delas upp i två linjer: 536 och 539.

    Linje 536 kör samma väg i båda riktningarna. Linjesträckningen förlängs till Olofstorp Västra (jämfört med gamla linje 539).

    Linjen får några avgångar som kan förbeställas lör-sön samt kvällstid mån-fre. De flesta förbeställda avgångarna kör endast mellan Lerum station och Södra Häcksjöbäcksvägen och då direkt mellan stationen och Riddarsten.

    Avgången för skolresor från Delabäcken till Vattenpalatset (linje 539) utgår.

    Vissa förbeställda avgångar körs enbart om någon beställt dem i förväg. 

    Karta över linje 536 och 539.

    Linje 537 Floda – Uddared – Stenkullen – Lerum

    Tidtabellen anpassas för byten till/från Västtågen från Floda till Göteborg. Linjen kör via Hallsås före lunchtid (c:a kl 12-13) på vägen mot Floda och efter lunchtid på vägen mot Lerum (se även linje 531). Nuvarande nattavgång fre-lör förblir oförändrad. 

    Linje 538 Lerum station – Slätthult – Lerum station

    Linje 538 kör på morgonen från Lerum station via Slätthult till Stenkullen (Alingsåsvägen - Dageborgsleden – Härskogsvägen – Brunstorpsvägen – Slätthultsvägen – hållplats Gamlebobacken – Hedeforsvägen – Alingsåsvägen – Stenkullen – Alingsåsvägen – Lerum station).

    Eftermiddagsavgångarna som kör via Stenkullen kör samma sträcka i motsatt riktning.
    De avgångar som inte kör via Stenkullen, kör alltid samma varv: Lerum station – Dageborgsleden – Härskogsvägen – Brunstorpsvägen – Slätthultsvägen – hållplats Gamlebobacken – Dageborgsleden – Alingsåsleden - Lerum station oavsett om det är en förbeställd avgång eller inte. 

    Vissa förbeställda avgångar (mån-fre förmiddag, lördag eftermiddag samt söndag) körs enbart om någon beställt dem i förväg.

    Linje 539 Aspenäs – Lerum station

    Linjen delas upp i två linjer; 536 och 539 för att förenkla linjesträckningen.

    Linje 539 kör samma väg i båda riktningarna. Linjen får några nya avgångar som ska förbeställas på lör-sön och på kvällstid mån-fre.

    Vissa förbeställda avgångar körs enbart om någon beställt dem i förväg. 

    Karta över linje 536 och 539.

    Buss Stenungsund 

    Tätortstrafiken i Stenungsund anpassas till förändringar på Tjörn-, Orust och Stenungsundsexpresserna i juni.

    Linje 1 Stenungsund – Doteröd – Munkeröd

    Linjen kör en ny väg i centrala Stenungsund: Stenungsunds station - ICA Kvantum -Borealis polyeten - Doteröds industriområde – brandstationen – Timotejvägen - Shell Ekbacken - Munkeröds industriområde - Sylvägen och åter. Linsträckningen justeras till samma körväg kvällstid. 

    Linje 2 Stenungsund – Hasselbacken – Stenungsund

    Linjen kör en ny väg: Stenungsunds station – Doterödsvägen – Söbacken – Brudhammar – Bergsvägen – Uppegårdsvägen – Kattfotsvägen – Vitmossevägen – Vårlöksvägen –Ängskrassevägen – Solvändevägen – Bollstensvägen – Torpsvägen – Kornvivelvägen –Ärtvivelvägen - Norums kyrka – Håldalen – Hasselbackevägen – Hasselbacken –Uppegårdsvägen – Bergsvägen – Brudhammar – Söbacken – Nyborg – Doterödsvägen -Stenungsunds station.

    Linjen trafikerar inte längre Stora Höga. Resande till Stora Höga hänvisas till Stenungsundsexpressen. 

    Linje 3 Stenungsund – Hallerna - Högenorum – Stenungsund Stenungsund – Badhustorget – Stenungsund 

    Linjen får en ny sträckning: Stenungsunds station-Stenungstorg-Vårdcentralen-Solgården-Nösnäsvallen-Bäckmans väg-Hallerna-Hallerna Ängen-Övergård-Ärtvivelvägen-Norums kyrka-Håldalen-Gymnasiet-Solgården-Vårdcentralen-Stenungstorg-Stenungsunds station, samt Stenungsunds station-Oasen-Kommunhuset-Badhustorget-Strandplan-Stenungsunds station. Det innebär fler och senare avgångar på vardagskvällar. 

    Linje 4 Kolhättan – Stenungsund 

    Linjen får en ny tidtabell för att bättre passa till Svanesundsfärjans avgångar. Det vill säga, när färjan går med 20-minutersintervall (under högtrafik), så gör bussen det också. Går färjan med 30-minutersintervall, gör bussen det också. 

    Linje 5 Höviksnäs – Stenungsund

    Ny tidtabell för att bättre passa med förändringar som gjorts på övriga linjer. 

    Linje 13 Nattlinje Stationen – Hallerna – Högenorum - Stationen

    Ny tidtabell för att bättre passa med förändringar på övriga linjer. 

    Stenungsundsexpress

    Linjen får ny tidtabell med tätare trafik samt viss passning till linje 4 i Stenungsund. 

    Linje 334 Stenungsund – Svenshögen – Stora Höga

    Hållplats Kännestorp dras in. 

    Buss Tjörn

    För att skapa tydligare linjestruktur på Tjörn och få bättre samordning med Orustexpressen och Stenungssundtrafiken görs följande förändringar:

    Linje 364, 366 och 367

    Tre ordinarie linjer som nu även kan förbeställas: linjerna 364, 366 och 367. 
    Vissa förbeställda avgångar körs enbart om någon beställt dem i förväg. 

    Buss Orust

    För att skapa fler resmöjligheter genomförs följande ändringar:

    Orust Express Uddevalla – Henån – Varekil – Myggenäs – Stenungsund

    Linjen fortsätter inte längre till Göteborg. Du som reser till Göteborg kan byta till Tjörn Express i Myggenäs. 

    Linje 371 Tuvesvik – Ellös – VarekilLinjen kortas av till Varekil. En skolanpassad avgång på morgonen fortsätter till Svanesund. Linje 377 ersätter sträckan Svanesund-Varekil. 

    Linjen kommer att stanna vid Torpterminalen. Linjen kör inte via Hållplatsen Torp. 

    Linje 371 Tuvesvik – Ellös – Varekil

    Linjen vänder i Varekil. En skolanpassad avgång på morgonen fortsätter till Svanesund. Linje 377 ersätter sträckan Svanesund-Varekil.

    Linje 377 Henån – Svanesund – Varekil

    Linjen får delvis ny linjesträckning. Ersätter linje 371 på sträckan Svanesund-Varekil.

  • Borås stadstrafik

    Vintertidtabellen för stadstrafiken gäller en vecka längre än vanligt, det vill säga till och med vecka 25.  Det är många som reser med oss under veckan. Ordinarie tidtabell innebär fler resmöjligheter och bättre plats ombord. 

    Linje 100 Göteborg-Borås 

    Vintertidtabellen för linje 100 gäller en vecka längre än vanligt, det vill säga till och med vecka 25, och börjar en vecka tidigare, det vill säga vecka 32. Det är många som reser med oss under dessa veckor. Ordinarie tidtabell innebär fler resmöjligheter och bättre plats ombord.

    Busslinjer Mark

    Skolturerna i Marks kommun körs bara fram till den 10 juni. Uppgiften i tryckta tidtabeller om fredag den 17 juni gäller inte. Information om exakta linjer och turer kan fås från kommunens avdelning för skolskjutsplanering. 

    Linje 300 Kinna-Göteborg

    Linjens punktlighet mot tidtabellen förbättras.

    Linje 320 Tranemo-Svenljunga-Kinna 

    Avgångarna kl 05.50 och 15.35 från Kinna och 06.50 och 16.55 från Tranemo dras in under sommaren på grund av skollov. Dessa avgångar fyller främst ett behov för resor till och från skolan. 

    Linje 330 Kinna-Sätila-Göteborg

    Linjen anpassas till Röd express vid Landvetter. Bytestiden blir 4 minuter på dagtid och 5-6 minuter på kvällar och helger. 

  • Buss Skövde

    Linje 5 Ryd-Sjukhuset-Skövde Resecentrum 

    Trafiken utökas till att köra var 20 minut mellan kl. 07.00 och 18.00 under sommaren, när linje 5 ersätter linjerna 2 och 3. Det innebär fler resmöjligheter och bättre plats ombord. 

    Buss Lidköping

    Linje 132 Lidköping-Spiken

    Trafiken utökas under sommarens måndags- och fredagskvällar med ytterligare en avgång som går vidare från Spiken till Läckö tur och retur. Musikälskare kommer i tid till föreställningarna på Läcköoperan. 

    Buss Falköping

    Linje 9 Falköping resecentrum – Mösseberg

    Linje 9 är en ny linje som kör till Mössebergs Friluftsområde varannan timme kl 10-21 på vardagar samt en gång i timmen kl 10-21 på lördag och söndag (dock ej kl 15.00). 

  • Följande kommuner får Närtrafik:

    Ale, Härryda, Vänersborg och Öckerö.

  • Flera av våra tåg får nya tidtabeller under sommaren med start från den 13 juni. 

    Sök din resa i Reseplaneraren för aktuella tider, eller se tidtabell för respektive tåglinje

Reseplaneraren

Sök resa
Fler val