Detta är icke-javascriptversionen av västtrafiks webbplats. För en bättre upplevelse slå på Javascript eller uppgradera din browser.

Ackrediterade utbildare för serviceresor

Följande företag är godkända att hålla i den förarutbildning som krävs för att få köra serviceresor i Västtrafiks avtal från 17 juni 2012.

De ackrediterade utbildarna bokar även in förare till certifieringstillfället som Västtrafik och Göteborgs Stads färdtjänst håller i. Utbildarna har tillgång till utbildningslokaler, men några av dem kan också genomföra utbildning på annan ort. Vissa av utbildarna erbjuder även utbildning i exempelvis hjärt- och lungräddning, sparsam körning samt praktisk utbildning för specialfordonsförare. Läs mer på respektive webbplats, eller ta kontakt med utbildarna.

Ackrediterad utbildare

Kontaktuppgifter

Webbplats

Majvallen AB Göteborg

Peter Olsson, 0708-271428

peter@majvallen.com

www.majvallen.com

Göteborgs buss

Thomas Hedlund,
031-723 53 24

thomas.hedlund@gbgbuss.se

 

Mariestads taxi AB

Rolf Mellgren, 0501-18080

r.mellgren@taximariestad.se

www.taximariestad.se

Sandarna Transporter Göteborg

Ivan Affland  031-712 18 04

ivan@sandarnatransporter.se

www.sandarnatransporter.se

Taxi Göteborg

Roger Karlsson 031-651565

taxiskolan@taxigoteborg.se  

www.650000.se

Taxi Kurir/Taxi 020 Göteborg

Ante Skiljo, 0768-574503

ante.skiljo@taxikurir.se

www.taxikurir.se/goteborg

Taxi Lidköping /Taxi Skara (Taxibudsgruppen)

Morgan Särevik, 0510 220 80

morgan@taxibud.se
 

www@taxibud.se

Taxi Skövde BC AB

Anders Andersson 0709-504801

481919@telia.com

www@taxiskovde.se

Taxi Trollhättan AB

Lena Delin, 0520-89491

lena@taxitrollhättan.se   

www.taxitrollhättan.se 

Taxi Väst AB

Magnus Larsson, 0522- 459 043

utbildning@taxivast.se

www.taxivast.se

Taxicentralen Falköping AB

Mikael Willbo 0515-711312

angelica@willbostaxi.se

www.taxifalköping.se

Bosses yrkesförarutbildning Göteborg

Bo Svedgren  0721-770088

bosse@yrkesforarutbildning-goteborg.se

 

Reseplaneraren

Sök resa
Fler val