Webbguiden
Ställ frågor som rör ditt resande.
Hjälp


Mina sidor

Använder du ditt personnummer eller organisationsnummer som användarnamn? Tänk då på att inleda det med 19 för personnummer och inte skriva något bindestreck.

Göteborg ++

Gäller för resor under 30 dagar med all Västtrafiks trafik i Ale, Göteborg, Härryda, Kungsbacka, Kungälv, Lerum, Mölndal, Partille, Öckerö.
Pris: 1 015 kronor. Ungdom: 760 kronor. Lågtrafik: finns ej. Ungdomspriset gäller till dagen innan man fyller 26 år.
Övrigt: Gäller även på linje 615 till Varberg, samt på Öresundståget mellan Göteborg och Kungsbacka.

Aktivera det direkt - eller senare

När du laddat ditt Västtrafikkort så måste du tala om att du vill börja resa med det, eller aktivera laddningen som vi kallar det. Det kan du göra på två sätt:
  1. I samband med första resan. Du visar ditt kort för kortläsaren när du går ombord för att aktivera laddningen. Detta måste du göra inom 180 dagar från det att du köpt laddningen.
  2. Samtidigt som du laddar kortet. Du väljer då ett datum inom 180 dagar från det du köper det då det ska börja gälla.

Här gäller laddningen:

Karta som visar var laddningen gäller
Hej, vart vill du resa?

 
Västtrafiks kundservice har telefon 0771-41 43 00. Frågor kan också ställas via vårt formulär: Länk till formulär. Västtrafiks webbplats använder cookies. Vi gör allt vi kan för att försäkra oss om att allt innehåll på webbplatsen är korrekt - men vi är bara människor, därför förbehåller vi oss för ev. fel och ändringar. Ansvarig utgivare
Sidan skapades 30 mars 2009