Vi stödjer inte webbläsaren Internet Explorer. Vänligen använd en annan webbläsare. 

Microsoft har ersätt Internet Explorer med webbläsaren Edge

Från den 9 juni är det full trafik på Västra stambanan, men den 14 juli inleds nästa fas av arbeten. Fotograf: Thomas Harrysson.

Sedan i vintras har Västra stambanan haft reducerad tågtrafik på grund av Trafikverkets omfattande underhållsarbete. Den 9 juni avslutas den första etappen, vilket innebär att tågtrafiken återgår till normal tidtabell. Pendeltågen går då två gånger per timme mellan Göteborg och Alingsås. Sävenäs station är dock fortsatt indragen. 

–  Det känns härligt att kunna erbjuda våra resenärer full trafik på Västra stambanan under sommaren. Samtidigt förbereder vi oss för fullt inför kommande avstängningar, säger Markus Ljung Gunnervall, trafikstrateg på Västtrafik. 

Nya arbeten startar i juli 

Den 14 juli inleds nästa fas av arbeten på Västra stambanan, denna gång på sträckan mellan Partille och Lerum. Arbetet pågår till den 13 december och innebär att enbart ett spår kan användas på sträckan. 

Så påverkas trafiken 

Tågen mellan Lerum och Alingsås går varje halvtimme. Av dessa går vartannat tåg enbart på sträckan Lerum – Alingsås. Vartannat tåg går hela sträckan Göteborg–Alingsås. Ersättningsbussar sätts in mellan Göteborg och Lerum.  

Regiontågen mellan Göteborg och Alingsås går en gång i timmen med enstaka extrainsatta tåg i rusningstrafik. Ersättningsbussar sätts in mellan Göteborg och Alingsås i rusningstrafik. 

Fjärrtågen mellan Göteborg och Stockholm går ungefär en gång i timmen. 

Tre stationer dras in 

För att snabba upp trafiken så att det kan gå så många tåg som möjligt under arbetets gång dras Jonsered och Aspedalen station in från och med 14 juli. Sävenäs station som drogs in i december 2024 är fortsatt indragen. Resenärer hänvisas till ersättningsbuss eller ordinarie kollektivtrafik. 

– Vi har behövt dra in tre stationer för att kunna upprätthålla samma trafikutbud som under våren. Denna gång är det en längre sträcka med enkelspår vilket begränsar antalet tåg som kan trafikera sträckan, förklarar Markus Ljung Gunnervall. 

Bilder