Vi stödjer inte webbläsaren Internet Explorer. Vänligen använd en annan webbläsare. 

Microsoft har ersätt Internet Explorer med webbläsaren Edge

Uppdaterad 2025-06-23

Strax före klockan 01:00, den 20 juni skadades flera personer när en spårvagn spårade ur vid Valands hållplats, i korsningen Avenyn och Vasagatan. Spårvagnen körde därefter in i en närliggande restaurang. 

Våra tankar går till de drabbade och deras anhöriga. För mer information om skadeläget hänvisar vi till sjukvården. Vi förstår att händelsen väcker många frågor och känslor. Om du behöver prata med någon är du alltid välkommen att kontakta vår kundservice. 

Vi vill samtidigt passa på att skicka ett varmt tack till alla de privatpersoner som hjälpte till vid olycksplatsen. Ert snabba agerande var ovärderligt och för det är vi väldigt tacksamma.  

Olyckan utreds 
Det är för tidigt att säga varför och hur olyckan kunde ske. Olyckan utreds nu av Göteborgs Spårvägar. Polisen har också inlett en förundersökning om händelsen. 

Vi finns tillgängliga och stöttar med allt underlag som polis och Göteborgs Spårvägar kan behöva från oss för att hantera situationen och följa upp vad som har hänt på bästa möjliga sätt.  

Publicerad 2025-06-20